z zewnatrz i wnętrze

Św. Michał Archanioł

Hebrajskie imię Mika'el, czyli spolszczone Michał, znaczy
"Któż, jak Bóg".
Te słowa wykrzyknął Archanioł Michał, rzucając się do walki ze zbuntowanymi aniołami i ich przywódcą - Lucyferem (stąd u jego stóp często leży przebijany włócznią smok - symbol szatana).
Jego odwaga i miłość do Boga były tak wielkie, że stał się najpotężniejszym wśród aniołów.
Według świadectw, zapisanych w Starym i Nowym Testamencie, Archanioł Michał sprawuje władzę nad zastępami niebieskimi, a na ziemi opiekuje się ludem Bożym i kościołem. To on ukazał się Mojżeszowi, nakazując mu wyprowadzić Żydów z Egiptu, później zaś osłaniał ich w czasie wędrówki do Ziemi Świętej, a Egipcjan zatopił w Morzu Czerwonym. On też każdej duszy przydziela anioła stróża. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wierzono, że Michał Archanioł stoi u wezgłowia umierających i waży uczynki ludzkie na szali dobra i zła. Godne zbawienia dusze przyprowadza do nieba i okazuje Stworzycielowi.
Ku czci św. Michała Archanioła wystawiono wiele kościołów. Najbardziej znanym, poświęconym mu sanktuarium, jest klasztor Mont-St.-Michel we Francji, gdzie miał sie objawić (X w.). W Polsce jest ponad 300 kościołów pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Jednym z najbardziej znanych jest Bazylika OO. Paulinów "na Skałce" w Krakowie (według przekazu tutaj został zamordowany św. Stanisław Szczepanowski, biskup krakowski, który po kanonizacji został drugim partronem tej świątyni).
Św. Michał Archanioł jest patronem narodu wybranego, zakonów michalitek i michalitów, Świętego Cesarstwa Rzymskiego, państw: Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Węgier; Małopolski; diecezji łomżyńskiej; miast: Amsterdamu, Łańcuta; zawodów: mierników, opłatkarzy, radiologii, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy. Jest opiekunem kaplic cmentarnych; na Wschodzie - chorych. Występuje w herbie wielu polskich miejscowości: Biała Podlaska, Dobudów, Dolsk, Kodeń, Łańcut, Mieścisko, Płazów, Sanok, Słomniki, Strzelin, Strzyżów.
W ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest w tunice lub wojownik w zbroi. Jego skrzydła są białe lub pawie, a atrybutami są: krzyż, laska, lanca przebijająca smoka, miecz, oszczep, puklerz, waga, tarcza z napisem: "Quis ut Deus" (Któż, jak Bóg).
W Polsce wezwanie św. Michała Archanioła znane jest od XIII wieku (1220 r.). Jego święto - 29 września, to według polskiej tradycji ludowej w Karpatach, początek spędu owiec z hal do wsi, czyli redyku. Baca znakiem krzyża żegnał ognisko, a modląc się zalewał je wodą. Zamykał i zabezpieczał na zimę szałas. We wsi juhasi rozdawali małe serki owcze (redykałki), a baca częstował właścicieli owiec wódką. Po św. Michale wszyscy mogli w dowolnych miejscach wypasać bydło na polach i łąkach, bez przestrzegania własności terenu.

W naszym dębniańskim kościele wizerunek patrona znajduje się w obrazie głównym tryptyku ołtarza głównego. Stoi po lewej stronie (dla widza) Matki Bożej z Dzieciątkiem, zakuty w srebrną kosztowną zbroję płytową. W prawej dłoni trzyma miecz nad głową (symbol gniewu Bożego), a w lewej wagę z siedzącym dziecięciem (wyobrażenie ważenia duszy ludzkiej).
Ponadto w świątyni (w kruchcie pod wieżą) znajduje się feretron (przenośny obraz) przedstawiający Matkę Bożą i św. Michała Archanioła, datowany na XVII wiek.

Modlitwa do św. Michała Archanioła
Święty Michale Archaniele,
broń nas w walce,
a przeciw niegodziwości
i zasadzkom złego ducha
bądź nam obroną.
Niech go Bóg poskromić raczy,
pokornie prosimy,
a Ty, książę wojska niebieskiego,
szatana i inne złe duchy,
które na zgubę dusz ludzkich
po tym świecie krążą,
Mocą Bożą strąć do piekła.
Amen.