z zewnatrz i wewnatrz

zdjecia i filmy

Dębno leży, geograficznie, w północnej części Kotliny Nowotarskiej, a kulturowo na Podhalu.
Przedstawione tutaj zdjęcie kościoła w Dębnie, wykonane zostało z osady Szlembark, położonej na północ od Dębna, już na zboczach Gorców. To pasmo górskie, na części którego znajduje się Gorczański Park Narodowy, doskonale widoczne jest z najbliższego sąsiedztwa kościoła w Dębnie i cały czas podróżowania drogą 969 między Nowym Targiem a Krościenkiem nad Dunajcem. Gorce zapraszają na wędrówki po "SZLAKU PAPIESKIM".

Z południowych skłonów Gorców oraz z samego Dębna, w kierunku południowym, świetnie widoczne są górne partie naszych najwyższych gór - Tatr.

Widok z tych samych miejsc Gorców w kierunku wschodnim zamyka natomiast wspaniała panorama Pienin.

Na tle Pienin wspaniale rysują się średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie,

od zbudowania w 1997 roku tamy na Dunajcu, spotęgowane swym wyniosłym położeniem nad wodami sztucznego zbiornika Jeziora Czorsztyńskiego.

W świadomości każdego Polaka pojawia się skojarzenie Pienin z widokiem Trzech Koron i ekscytującego, jednego z najatrakcyjniejszych w Europie, spływu Dunajcem.

To tylko kilkanaście kilometrów stąd!!
Większą część Pienin zajmuje Pieniński Park Narodowy.

Dębno znalazło się tuż za najdalej na zachód położonym fragmentem Jeziora Czorsztyńskiego, między ujściem Białki do niego (w pobliżu słynny rezerwat "Przełom Białki"), a korytem Dunajca na północy. Samą wieś z naszym bezcennym kościołem, przed wezbranymi wodami zbiornika i obu rzek, dodatkowo chroni potężny wał.
Sam kościół usytuowany jest na płaskim dnie rozległej doliny, w centrum zwarto zabudowanej wsi, ale na jej skraju, blisko głównej drogi nr 969 Nowy Targ - Krościenko nad Dunajcem.
Na niezabudowanych terenach na północ od kościoła, w latach szśćdziesiątych XX wieku archeologowie natrafili na resztki nieznanego dworu lub może kasztelu obronnego. Sam kościół, odseparowany od otoczenia pustym przedpolem, również przypomina obiekt obronny. Wrażenie obronności potęguje ogrodzenie i wieniec wysokich, starych drzew.